Dobre rady Pani Matki/Hisji
Hejka jeśli ktoś ma problem z pakowaniem to wrzucam moją listę. Lista wiadomo zawiera duuużo rzeczy, ale jest względnie pełna (nie mam dzieci więc osoby biorące dzieci muszą sobie listę uzupełnić 😉 ) i można ją sobie dostosować do własnych potrzeb 🙂
Gdy jestem zgłoszona już na poszczególne larpy, tworzę listę (najczęściej w exelu) tego co będę na nie potrzebować:
w kolumnach wpisuję:
- data larpa
- nazwa larpa
- kto organizuje
- postać (imię postaci i jej profesja ew. krótki opis- przydatne gdy do listy wraca się po miesiącu)
- strój- główny np. suknia zielona
- dodatki- nakrycie głowy
- dodatki- biżuteria (nawet kamyk na rzemyku potrafi bardzo zindywidualizować strój, więc nie tyczy się to tylko kobiet)
- dodatki- obuwie
- dodatki- przechowywanie (sakiewki- tak naprawdę choćby lniany woreczek na komórkę się przydaje, torby- jak wiadomo z pogodą różnie bywa- ja uszyłam torbę z aksamitu, w którą mogę schować np. ciepły płaszcz, czy nieklimatyczne butelki na wodę- torba wygląda klimatycznie i mogę ją zabrać ze sobą, lub zostawić na wierzchu w danej lokacji czego nie mogłabym zrobić z siatką z biedronki)
- dodatki- spożycie (tu wchodzą wszelkie kielichy, talerze itp. oraz np. klimatyczne pojemniki na tytoń, papierosy, pety- palenie na larpie jest traktowane jako nieklimatyczne (chyba, że larp zastrzega inaczej, ale jako palacz wiem, że czasem no trzeba tedy lepiej zaopatrzyć się np. w metalową papierośnicę np. ze zwijarką i małą sakiewkę z filtrami wtedy nie kuje to w oczy, i pamiętajcie NIE WYRZUCAMY PETÓW NA ZIEMIĘ, lepiej wziąć ze sobą woreczek, sakiewkę na pety lub np. taką popielniczkę- https://allegro.pl/metalowa-popielcznika-turystyczna...)
- dodatki- okrycie wierzchnie (tu wchodzą płaszcze, peleryny, kaptury, koce i inne czym w razie niepogody można się okryć)
- dodatki- nakrycia głowy (tu zachęcam, naprawdę kapelusz np. filcowy, słomkowy czapa, peruka są wspaniałym uzupełnieniem, a i chronią przed słońcem, które co roku daje się kilku osobom we znaki mimo, że co roku Ula mówi o udarach...)
- dodatki- charakteryzacja (tu wchodzą soczewki, akcesoria do blizn, postarzania, spaye do włosów, akcesoria do włosów, szpony, kopyta, uszy, ogony, kły i czego dusza zapragnie by upodobnić się do danej postaci) dodatki inne- tu wprowadzam wszystko co ciężko zakwalifikować do czegokolwiek innego np. wachlarze, rękawiczki, pończochy, paski
- broń
- przygotowanie merytoryczne (np. jak chcę grać osobą o pewnych właściwościach, którymi sama nie dysponuje lubię poczytać jak powinnam się zachowywać np. gdy grałam Pisarczykiem/ poetą Bobem nieszczęśliwie zakochanym zabrałam ze sobą na postarzonych kartkach listy miłosne Sulejmana Wspaniałego, sonety Petrarki itp.) Poszczególne rzeczy oznaczam różnymi kolorami dla zrobione, do kupienia, zrobić samemu, w realizacji, a w nawiasach przy rzeczach zaznaczam orientacyjny koszt. Lista im bardziej szczegółowa tym lepiej, ponieważ pozwala zaplanować szczegółowy budżet ale też ułatwia pakowanie.
Odzież:
- rzeczy larpowe z listy powyżej,
- odzież cywilna (tu polecam przygotować się na różne warunki pogodowe, nawet jeśli zapowiadane są upały to przypominam, że po alkoholu o 4 w nocy bywa dość chłodno... oraz czy bierze się pod uwagę pranie na obozowisku- tu proszę wziąć pod uwagę, że dane rzeczy muszą wyschnąć więc warto mieć zastępcze).
- bielizna (majtki, staniki, skarpetki, podkoszulki- kto co lubi)
- obuwie wygodne np. trampki, ciepłe np. trekingi, klapki pod prysznic (rozróżnienie na ciepłe i wygodne w przypadku zamoknięcie jednych, czasem zstępnymi butami są buty z larpów), sandały
- ciepłe bluzy, swetry itp.
- spodnie krótkie i długie(polecam bojówki, mają masę kieszeni, i można pod nie włożyć dodatkowe warstwy ciepłej odzieży), kilty/spódniczki- kto co lubi.
- bielizna termiczna - jestem zmarzluchem i kilka lat temu poleciła mi ją Zsa-Zsa (https://allegro.pl/super-ciepla-bielizna-termoaktywna... - mają szybką wysyłkę polecam tego sprzedawcę), kalesony lub rajstopy
- ciepła kurtka (ja co roku zabieram 2: jedną przeciwdeszczową i jedną zimową)
- pałatka przeciwdeszczowa, nawet taka foliowa jest przydatna, ewentualnie parasol (trudniejszy w transporcie)
- rękawiczki, czapka, szalik (w lipcu wydaje się absurdalne ale o 4 w nocy jest super)
- dres lub coś innego wygodnego i ciepłego do spania
- strój kąpielowy (czasem łatwiej wziąć prysznic pod prysznicem polowym co strój ułatwia, oraz zdarzają się wypady nad pobliskie jezioro)
- sukienki (w przypadku upału warto mieć coś lekkiego)
- t-hity, bluzki itp.
- nakrycie głowy chroniące przed słońcem
Zakwaterowanie:
- namiot (koniecznie sprawdzić przed przyjazdem czy jest kompletny i sprawny)
- karimata/materac
- pompka do materaca
- śpiwór
- poduszka
- koc (jego można zastąpić ciepłym płaszczem larpowym w zimne noce bardzo przydatny)
- folia malarska na namiot
- saperka
- worki na śmieci (na obozowisku są śmietniki, ale worki na śmieci warto zabrać w przypadku lata stulecia uchronią Twoje rzeczy przed deszczem)
- krzesełko rozkładane (są coraz popularniejsze dlatego dodałam do listy polecam ten model Quechua http://www.decathlon.pl/krzeso-turystyczne-skadane-id... testowany od kilku lat przez Trollcamp)
Jedzenie: - jeśli planujesz gotować na obozowisku weź rzeczy Ci do tego potrzebne- nie umiem gotować, polecam pytać Nairy, Sola, Meg, Dolores oni gotują i Ci doradzą-, jeśli nie chcesz gotować to i tak weź kubek, menażkę i sztućce - czasem po larpie żarcie zostaje i dostać je może ten kto, to ma 🙂 a i gorący kubek o 4 rano jest super... ) - scyzoryk - gąbka i płyn do naczyń
Higiena:
- ręczniki
- papier toaletowy
- mydło
- żel pod prysznic
- gąbka
- szczoteczka do zębów
- pasta do zębów
- deodorant
- szampon
- odżywka do włosów/ olejek (kto co lubi)
- szczotka do włosów/ grzebień
- suszarka do włosów (przydatna również w kwestii przemoczonych butów), prostownica, lokówka
- krem z filtrem
- mokre husteczki (przydatne do wszystkiego od zmycia makijarzu po wyczyszczenie butów)
- husteczki higieniczne
- pianka do golenia, masznynka do golenia, balsam po goleniu
- kosmetyki i pędzle do makijarzu (oszczędzę Wam mojej listy)
- kosmetyki do demakijarzu i płatki kosmetyczne/ chusteczki do demakijarzu
- krem nawilżający do twarzy
- balsam do ciała (ja zawsze zabieram balsam- bo często zapominam zastosować krem z filtrem -zwykle wracam z prawie pełną tubką- a po opalaniu balsam stosuje nagminnie, gdy opalenizna zaczyna piec, warto zabrać też pantenol ale jego wpisałam do apteczki)
- wszelkie inne kosmetyki i akcesoria (kto co lubi, ja zabieram jeszcze tonik, płyn micelarny, krem na noc, krem pod oczy, perfumy, lakier do włosów, suchy szampon, lakier do paznokci, zmywacz do paznokci, pilniczkek, nożyczki, cążki do paznokci i skórek- ale to jestem ja i wysyłam rzeczy paletą)
- podpaski/tampony/wkładki/żel do higieny intymnej
Pranie- jeśli planujesz prać to weź rzeczy potrzebne do tego:
- proszek lub płyn do prania (polecam płyn, lepiej działa nawet jeśli nie ma bardzo gorącej wody, a można odlać do mniejszej butelki)
- płynn do płukania
- miska
- klamerki i sznurek
Przedmioty drobne:
- agrafiki (dużo, zawsze się gubią, a są naprawdę przydatne)
- nożyczki
- kartki papieru i długopis (może brzmi absurdalnie ale tego najczęściej się szuka)
- igły i nici
- zapalniczka
- sznurek
- marker
- power tape (jak to mówią w Trollcampie "dobry na wszystko")
- latraka (w ostatnich latach są bardzo popularne czołówki)
- baterie do latarki (no chyba, że masz nakręcaną, ale to i tak warto)
- okulary przeciwsłoneczne
- książka (zabranie jej da Ci gwarancję, że nie będziesz mieć czasu jej czytać:) )
Apteczka:
- plastry
- gaza
- bandaż
- opaska elastyczna
- woda utleniona/ ocenisept
- wapno
- leki przeciwbólowe
- zatyczki do uszu
- środki odstraszające owady
- krem po ukąszeniu owadów
- leki na biegunkę/ zatwardzenie/zgagę/przeziębienie/alergię
- rękawiczki jednorazowe
- folia NRC
- pantenol (lub coś innego na oparzenia słoneczne)
- leki, jeżeli jakieś zażywasz np. hromony itp.
- prezerwatywy
Rzeczy ważne:
- telefon
- ladowarka/powerbank
- gotówka (brak bankomatu i sklepów przyjmujących karty płatnicze w Łutowcu)
- dowód osobisty oraz pozwolenie od opiekuna (w przypadku osób niepełnoletnich)
Makijaż i charakteryzacja na larpy | Co warto wiedzieć - moje rady i polecane, sprawdzone produkty